HIP HOP

Anatomie yoya

Tvary :

IMPERIAL
Je to klasikcý tvar yoya. Zvláště vhodný pro loopový triky. Má velmi úzký prostor pro string. Není vhodné pro stringové triky.
MODIFIED
Modifikované yoyo je něco mezi butterflyem a imperialem. Je vhodný pro loopový i pro stringový triky ( no na ty stringový se moc nehodí ). Je dobrý hlavně pro začátečníky, co ještě neví, co chtěj dělat za styl.
BUTTERFLY
Má velkej prostor pro string. Je to yoyo vhodné pro stringové triky. Tohle yoyo není vhodné pro loopový triky.
PAGODA
Je to yoyo vhodné pro stringové triky. Ještě s nim nemám žádný zkušenosti, a fakt nevim k čemu je ten tvar dobrej.
Z těch obrázků to snad nějak vyčtete.

Středy :

FIXNÍ - idální pro loopery, nedá se s nim udělat sleeper, většinou jsou klasicky ze dřeva a dělí se na to, jestli jdou nebo nejdou rozebrat.
VOLNÝ - uvnitř yoya je umístěno ložisko na kterém je upevněn string, takže se s nim dá udělat sleeper (vy kdo jste ještě nějaký takový yoyo neviděli, nepřemejšlejte nad tim, jestli se to protáčí - prostě to funguje).

Samozřejmě, že i ložiska budou různá.
Dělí se na:
TRANSAXLE - místo ložiska je na středu navléknutý plastový kroužek, a na něm je namotatý provázek (kroužek se protáčí).
BEARING - ve středu je umístěno klasické kovové ložisko a to buď Ball bearing - kuličkové, nebo Roller Bearing - válečkové.
Pak jsou ještě speciální typy středů, ale tim se nebudu zabejvat, protože s tim jednak nemám žádný zkušenosti a druhak ti co se o to fakt zajímaj to už asi věděj.

 

Na yoyu si můžete všimnout ještě takový maličkosti, a to STRINGU (provázku), který je z jedné šňůry, která se skládá z šesti až osmi pramenů. Na obrázku dole můžete vidět, jak takovej string vypadá - na straně, kterou je připevněn k yoyu není žádnej uzel!. Stringy jsou většinou z bavlny, ale můžete se potkat i se stringem z umělého vlákna. Ještě je rozdíl v délce stringu: pro stringový triky se používají delší stringy. Profíci si většinou dělaj stringy vlastní a to za prvé proto, že si můžou vychytat dýlku a takový věci, ale za druhé proto, že jdou docela rychle do háje a jeden string stojí nejmíň 6 kaček.